Sammen sætter vi fokus på Astma og Allergi

Vi har igen i år valgt ikke at støtte op om Black Friday, men i stedet vil vi støtte et arbejde, der står vores hjerter nær, som økologisk og bæredygtig tøjproducent.


Sammen sætter vi fokus på Astma og Allergi


Vi har i år valgt at støtte op om det arbejde, der skal gøre det nemmere for børn og voksne med astma og allergi. I Danmark støtter vi patientforeningen ’Astma-Allergi Danmark’, hvor vi vil donere 20% af omsætningen i Danmark på Black Friday.

”Børn og voksne bærer vores tøj mod huden. Derfor har vi i over 20 år konstant arbejdet på at gøre tøjet kemikaliefrit for at skåne sensitiv hud. I dag er ulden og bomulden økologisk, og vi farver uden tungmetaller og skadelige kemikalier. Vores kunder har taget konceptet til sig, og nu vil vi gerne give noget tilbage for den tillid”, fortæller DILLINGs direktør Morten Dilling.


I Astma-Allergi Danmark er man meget glade for samarbejdet. For vicedirektør Anne Holm Hansen, handler det ikke blot om selve donationen, men også værdien i projektet til gavn for mennesker med astma og allergi.


En families beretning

Mange familier er berørt af astma og allergi, på den ene eller anden måde, og det kan være svært at vide, hvordan man bedst muligt hjælper sine nærmeste. Her kan du læse om, hvordan eksem påvirkede Tina Baggesen og hendes børn, og hvordan hun i sidste ende, gennem Astma-Allergi Danmark, fandt svar på hendes spørgsmål om, hvordan hun bedst kunne hjælpe sine børn til en bedre hverdag.

 


Sammen sætter vi fokus på Astma og Allergi


Usikkerheden er der ikke længere


Når ens barn har børneeksem, kan det være svært at være forælder og leve med usikkerheden om at gøre det rigtige. Og hvad gør man så for at hjælpe sit barn?

Usikkerheden fylder ofte hos forældre til børn med både astma, allergi, høfeber og eksem. For hvordan hjælper man bedst sit barn, når en overfølsomhedssygdom lige pludselig fylder alt i hverdagen? Det spørgsmål stillede Tina Baggesen, mor til Simon og Sara, ofte sig selv, da børnene var små, og de begge begyndte at døje mere og mere med eksem.

– Saras eksem startede omkring børnehavealderen. Og der gik faktisk mange år, før jeg fandt ud af, at Sara skulle hjælpes. Jeg troede, at jeg gjorde det allerbedste for hende ved ikke at give hende creme på huden. Men det har så vist sig at være helt forkert, fortæller Tina Baggesen, som er medlem af Astma-Allergi Danmark.

– I de perioder, hvor Simon har haft rigtig svær eksem, har jeg nogle gange følt, at jeg ikke har kunnet hjælpe ham. Til sidst tog jeg på foreningens eksemskole, og det var super dejligt. Her mødte jeg en masse andre, som var lidt i samme situation, siger hun.


En hjælp til hverdagen

Det er patientforeningen Astma-Allergi Danmark, som blandt andet arrangerer eksemkurser, hvor Tina Baggesen fik hjælp og rådgivning til at tackle børnenes eksem. Foreningen arbejder for et bedre liv for alle med astma, allergi, høfeber og eksem. Det sker fx gennem kurser til familier, som får viden og gode råd til forebyggelse og behandling.

I dag er Simon 7 år og Sara 11 år. Hos dem begge overskygger eksem ikke længere en aktiv hverdag med skole og fritidsaktiviteter.

– Det, der har virket rigtig godt på Sara, har været at forebygge med en masse creme. Simon ser heller ikke ud til at få problemer fremover, siger Tina, som i hverdagen er meget bevidst om, hvilke produkter hun køber.

– Vi er 100 procent opmærksomme på, at de produkter, vi køber, er i orden. Her får vi jo også meget nyttig viden og information gennem Astma-Allergi Danmarks medlemsblad, som vi sætter stor pris på.Arbejdet vi sammen støtter


I dag er omkring 1,5 millioner danskere berørt af astma, allergi eller en anden overfølsomhedssygdom, og tallet er stigende. Astma-Allergi Danmark er en patientforening, som arbejder for, at alle berørt af astma, allergi, høfeber og eksem får en bedre hverdag.

”Vi er meget taknemmelige for donationen, som for eksempel kan bruges til aktiviteter og projekter til gavn for familier med astma og allergi tæt inde på livet. Sammen med foreningens medlemmer arbejder vi konstant på at finde løsninger i fællesskab. Vi håber, at det her projekt vil skabe endnu større fokus på den opgave, siger Anne Holm Hansen.”

https://www.astma-allergi.dk/ kan du få mere information om Astma-Allergi Danmarks arbejde, medlemskab og rådgivning om astma og allergi.